System żuchwowo-gnykowo-czaszkowy jest zespołem morfologiczno-czynnościowym wzajemnie współdziałających tkanek i narządów jamy ustnej, twarzy, kości i szwów czaszki oraz połączenia głowowo-szyjnego tworzący funkcjonalną całość. Zaburzenia w jednym z tych elementów mogą powodować zmiany w pozostałych jego elementach a także w innych częściach narządu ruchu.
System ten spełnia wielorakie funkcje: jest narzędziem do żucia i połykania pokarmów, bierze udział w formowaniu dźwięków mowy, oddychaniu, uzewnętrznianiu przeżyć psychicznych, reagowaniu na stres. Ma również bardzo dużą rolę w utrzymywaniu pionowej postawy ciała. Połączenie głowowo-szyjne koordynuje funkcje wszystkich segmentów kręgosłupa, a także bierze udział w procesach percepcji, uczenia się, zapamiętywania.
Zaburzenia czynności stawów skroniowo-żuchwowych mogą wywoływać szereg innych objawów, które przypominają choroby stomatologiczne np. bóle zdrowych zębów, ograniczenie zakresów ruchu w stawach skroniowo-żuchwowych, bóle twarzoczaszki, inne. Mogą być źródłem objawów charakterystycznych dla stomatologii, laryngologii, neurologii, foniatrii, logopedii, pedagogiki np. zaburzenia słyszenia, szumy w uszach, zawroty głowy, trudności z koncentracją uwagi, zaburzenia widzenia obuocznego, problemy z zapamiętywaniem, migreny oraz wiele innych.
Pod czas pierwszej terapii fizjoterapeuta przeprowadza dokładny wywiad i badanie fizjoterapeutyczne oraz wspólnie z pacjentem rozpisujemy plan terapii. Jest to wyjątkowa metoda, w której do każdego pacjenta podchodzi się w sposób indywidualny.