Metoda

Zajęcia zdrowy kręgosłup

Czas trwania

50 min

Koszt zabiegu

w cenniku zł

Zajęcia zdrowy kręgosłup kierowane są przede wszystkim dla osób z problemami kręgosłupa, do których należą: dyskopatie, rwy kulszowe, zmiany zwyrodnieniowe, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, bóle przeciążeniowe, ale także dla osób prowadzących siedzący tryb życia, związanego z wykonywaną pracą oraz dla osób chcących zachować pełną ruchomość kręgosłupa na długie lata. W związku z umiarkowanym wysiłkiem na ćwiczeniach polecane są one w każdym wieku. Łączymy ćwiczenia oddechowe, elongacyjne, stabilizacyjne, koordynacyjne, zwracając dużą uwagę na jakość wykonywania ćwiczeń ( odpowiedni kierunek ruchu, napięcie mięśni, motorykę oddychania). Pacjenci zyskują wiedzę na temat celu poszczególnych ćwiczeń oraz prawidłowego wykonywania ruchu. Różnorodność naszych ćwiczeń polega na wykorzystaniu wielu przyrządów jak: dużych piłek, taśm, piłeczek do jogi, ciężarków i kijków. Gimnastyka wykonywana jest w różnych pozycjach: w staniu, klęku, leżeniu przodem i tyłem, w siadzie, w pozycjach typowo przeciwbólowych, co sprzyja rozwijaniu gibkości, koordynacji i rozluźnianiu poszczególnych partii mięśniowych.

Mając na uwadze dobro naszego pacjenta uwzględniamy aktualny stan zdrowia oraz wyniki badań kręgosłupa np. aktualne RTG, TK czy rezonans. Jeśli zachodzi potrzeba na zajęciach ćwiczenia są dobierane indywidualnie w zależności od stanu zdrowia. Podczas zajęć korygujemy pacjentów jeśli nieprawidłowo wykonuje dane ćwiczenie, pokazując jak powinno wyglądać. Pacjentom, którzy początkowo nie radzą sobie z niektórymi ćwiczeniami, pokazujemy zawsze wariant zastępczy. Przez stopniowanie trudności, pacjent nie zniechęca się do gimnastyki oraz szybko dostrzega postępy swoich wysiłków.

Odczuwalne skutki systematycznych zajęć to zniwelowanie bólów kręgosłupa, zmniejszenie skutków przeciążeń narządu ruchu, poprawa stabilizacji kręgosłupa i stawów obwodowych poprzez wzmocnienie mięśni głębokich, zwiększenie zakresów ruchu,  zwiększenie elastyczności mięśni, zmniejszenie ryzyka wystąpienia kontuzji, usprawnienie układu krążenia, odruch prawidłowego oddychania, wyrobienie nawyku prawidłowej postawy, lepszy nastrój poprzez produkcję endorfin i konstruktywny wysiłek, poprawa libido, poznanie możliwości swojego ciała, lepsza kontrola swojego ciała, poprawa wydolności, siły, wspomaganie utrzymania prawidłowej wagi, poprawa przemiany materii.

Ćwiczenia zawierają elementy metody Pilates, stworzona w 1920 roku w Nowym Jorku przez Josepha Pilatesa początkowo dla tancerzy i żołnierzy jest obecnie stosowana na całym świecie. Przynosi korzyści ciału i umysłowi. Opiera się na kilku filarach, przede wszystkim łączy elementy oddychania, koncentracji, kontroli wykonania płynnych ruchów z należytą dokładnością. Uosabia ją umiarkowane tempo wysiłku, dzięki czemu metoda ta jest bezpieczna i polecana wszystkim zarówno sportowcom jak i osobom z małą aktywnością. Dzięki ćwiczeniom Pilates poznajemy i angażujemy swoje „Centrum”, czyli mięśnie głębokie, które stanowią najważniejszą podporę dla naszego kręgosłupa.

Na zajęcia należy zabrać:

  • wygodny strój;
  • wodę;
  • pozytywny nastrój 🙂

Najczęściej ćwiczymy na boso lub w skarpetkach antypoślizgowych w celu rozwijania priopriocepcji.

Ćwiczenia odbywają się

w środy o godz. 17:00
w czwartki o godz. 17:00
w piątki o godz. 17:00

O wolne miejsca zapytaj w recepcji lub telefonicznie pod numerem 695810880, 618323012.