Metoda

Terapia McKenzie

Czas trwania

45 - 60 min

Koszt zabiegu

w cenniku zł

Jest to metoda terapeutyczna stworzona przez nowozelandzkiego fizjoterapeutę Robina McKenziego w latach 60 XX w. W pierwszych latach swojej praktyki zawodowej McKenzie zwrócił uwagę, że u pacjentów skarżących się na bóle kręgosłupa zawierające charakterystyczne objawy ,dolegliwości ulegały zmniejszeniu po zastosowaniu zespołu serii ruchów, a w niektórych przypadkach po zastosowaniu określonej pozycji statycznej. W latach 70 XX w. McKenzie rozpoczął publikować wyniki swoich doświadczeń zawodowych, a następnie na podstawie swoich spostrzeżeń w 1981 r. wydał książkę „ The Lumbar Spine. Mechanical diagnosis and therapy”, a w 1982 r. w USA „The McKenzie Technique.”

Metoda McKenziego należy do najlepiej udokumentowanych metod leczenia bólu krzyża oraz rwy kulszowej.

Na świecie rozpowszechniona jest jako: Mechaniczne diagnozowanie i leczenie schorzeń kręgosłupa i kończyn. W takich krajach jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Irlandia, Nowa Zelandia jest metodą leczenia pierwszego wyboru stosowaną przez fizjoterapeutów w schorzeniach kręgosłupa. Służy do badania, leczenia i profilaktyki schorzeń związanych z kręgosłupem oraz stawami obwodowymi. Od tradycyjnych metod fizjoterapeutycznych różni się tym, że eliminuje nie tylko sam ból związany ze schorzeniem, ale również jego przyczynę, przeciwdziała również nawrotom choroby. Kluczowym aspektem leczenia metodą McKenziego jest bardzo dokładny wywiad poprzedzający testy ruchowe w obrębie kręgosłupa.

Bóle kręgosłupa są obecnie najczęściej występującą dolegliwością zdrowotną, stając się problemem globalnym.

W Polsce bólów krzyża doświadcza według badań 72% społeczeństwa przed 40 rokiem życia, a po 40 r.ż. 66% mężczyzn i 30 % kobiet. U większości pacjentów ból kręgosłupa zakłóca codzienne czynności życiowe lub pracę zawodową. Większość zespołów bólowych ma tło mechaniczne i nie kwalifikuje się do leczenia operacyjnego.

Leczenie schorzeń kręgosłupa metodą McKenziego polega w głównej mierze na dobraniu przez terapeutę odpowiednich, indywidualnych ćwiczeń, które pozwalają zarówno na eliminowaniu, jak i zapobieganiu występującym dolegliwościom.

Pacjent jako uczestnik w terapii McKenziego powinien wykonywać dużą liczbę ćwiczeń samodzielnie w domu. Metoda stawia duży nacisk na profilaktykę. Pacjent zostaje nauczony jak reagować w przypadku nawracających epizodów bólowych, a po ustąpieniu objawów otrzymuje wytyczne prawidłowego postępowania w celu zapobiegania nawrotom dolegliwości.

Na czym polega metoda McKenziego:

  1. Diagnoza:przed przystąpieniem do terapii ważną kwestią jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem. McKenzie opracował specjalny protokół diagnostyczny pozwalający przypisać pacjenta do jednego z trzech zespołów zaburzeń kręgosłupa.
  2. Dobór odpowiedniej techniki leczniczej:na tym etapie terapeuta dobiera odpowiednią technikę leczenia oraz uczy pacjenta jej prawidłowego i samodzielnego wykonania, aby mógł radzić sobie w domu bez niczyjej pomocy.
  3. Działanie profilaktyczne:po zakończeniu procesu leczenia pacjent powinien nadal systematycznie wykonywać ćwiczenia, ale już znacznie rzadziej, aby uchronić się przed ponownym rozwojem bólu.

Wskazania:

  • Zespoły bólowe odcinka szyjnego, piersiowego, lędźwiowego kręgosłupa
  • Dyskopatia (zarówno w stanie ostrym jak i przewlekłym)
  • Rwa kulszowe, rwa ramienna

Jeśli jesteś Pacjentem z bólem kręgosłupa, czujesz się lepiej w ruchu niż w jednej niezmiennej pozycji, ulgę przynosi Ci chodzenie, częste zmiany pozycji w ciągu dnia to znaczy, że kwalifikujesz się do leczenia zgodnie z metodą McKenziego.