Terapia manualna jest częścią medycyny, która zajmuje się badaniem i leczeniem zaburzeń czynności układu ruchu, a w szczególności schorzeń kręgosłupa. Opierając się na wiedzy fizjologicznej i zasadach biomechaniki terapeuci wpływają poprzez odpowiednie działania manualne na poszczególne elementy aparatu ruchowego, czyli stawy, więzadła, mięśnie, ścięgna i nerwy obwodowe.
Terapeuta na podstawie specyficznych testów, wywiadu z pacjentem oraz badania palpacyjnego diagnozuje problem. Badanie przeprowadza się w trakcie spoczynku oraz podczas ruchów czynnych i biernych. Rozbudowany wywiad i diagnostyka manualna, która skupia się przede wszystkim na badaniu tzw. gry stawowej, pozwalają na odnalezienie przyczyny zaburzenia oraz określenie, które elementy stawowe i w jakim stopniu są uszkodzone i dają objawy chorobowe.
W terapii stosuje się techniki indywidualnie dobrane do potrzeb pacjenta i są to manipulacje, mobilizacje, trakcje i kompresje. Skuteczność tych zabiegów opiera się nie na sile, ale na odpowiedniej technice wykonania.
Mobilizacja polega na powtarzanym przesuwaniu powierzchni stawowej zablokowanego stawu, ze stopniowym przekraczaniem granicy blokady, zaś w technice manipulacji wykonuje się szybkie pchnięcie dłonią na zablokowany staw. Trakcja natomiast wykorzystuje siłę rozciągającą rąk terapeuty i pozwala w sposób kontrolowany rozszerzyć powierzchnie stawowe, rozluźnić tkanki miękkie lub uwolnić uciśnięte korzenie nerwowe.
Zabiegi terapii manualnej przyczyniają się znacznie do skrócenia czasu leczenia. Częstość zabiegów ustala się indywidualnie w zależności od stanu i potrzeb pacjenta.
Wskazania:
- bóle kręgosłupa i stawów
- bóle karku i krzyża
- rwa kulszowa, rwa barkowa
- zablokowanie stawów kręgosłupa
- wady postawy
- schorzenia kończyn górnych i dolnych
- urazy sportowe
- bóle migrenowe głowy i zawroty głowy
- zaburzenia snu
Przeciwskazania:
- świeże złamania kości
- gruźlica kości
- zaawansowana osteoporoza
- brak współpracy chorego z wykonującym terapeutą
- problemy z krzepliwością krwi
- ciąża
Fizjoterapeuci Polikliniki stosują m. in :
- masaż głęboki
- matodę Ackermana
- terapię manualną A. Rakowskiego
- mobilizacje stawów i tkanek miękkich
- terapie mięśniowo- powięziową punktów spustowych
- PNF
- McKenzie
- NDT Bobath
Zabiegi terapii manualnej wykonuje się na specjalnym stole, który umożliwia i ułatwia przyjmowanie przez pacjenta określonych pozycji, a także ryglowanie konkretnych stawów przez terapeutę. Jest on całkowicie bezbolesny, a efekty leczenia są bardzo szybkie, odczuwalne często już po pierwszym zabiegu.