Metoda

Masaż klasyczny kręgosłupa

Czas trwania

30 min

Koszt zabiegu

w cenniku zł

Czym jest masaż klasyczny?

Masaż jest jedną z najstarszych form leczenia. Wywodzi się z Indii i Chin, gdzie stanowił część rytuału religijnego. Również w starożytnej Grecji miał szczególne znaczenie dla sportowców, którzy brali udział w igrzyskach olimpijskich.

Jest to metoda leczenia wewnętrznych i zewnętrznych objawów chorobowych, która ma wpływ na zachowanie równowagi ciała i ducha. Polega na mechanicznym oddziaływaniu na tkanki, co z kolej wywiera pośredni i bezpośredni wpływ na organizm. Ma działanie lecznicze, profilaktyczne, relaksacyjne oraz kosmetyczne. Wpływa na spowolnienie fizjologicznego procesu starzenia i polepszenie jakości życia.

Masaż to oddziaływanie dotykiem, który przenika do mięśni, kości oraz narządów wewnętrznych. Osoba masowana powinna być rozluźniona, bierna, co pozwala na skuteczniejsze oddziaływanie masażysty. W masażu stosowanym w odnowie biologicznej organizm człowieka należy traktować holistycznie, a nie zajmować się jedynie kondycją fizyczną. Masaż oddziałuje na skórę, tkankę podskórną, mięśniową, na stawy, aparat więzadłowy, na układ krążenia, oddechowy, nerwowy, pokarmowy i moczowy. Polepsza przemianę materii i wpływa na krążenie energii witalnej.

Co dzieje się z organizmem podczas masażu?

Podczas masażu ze skóry usuwane są obumarłe komórki naskórka, co wpływa na poprawę oddychania skóry poprzez otwarcie jej porów. Przyczynia się tym samym do szybszej odbudowy uszkodzonych komórek naskórka. Umożliwia również wprowadzenie do organizmu substancji odżywczych, pielęgnacyjnych i leczniczych. Pod wpływem masażu zwiększa się elastyczność i sprężystość skóry. Poprawia krążenie krwi i limfy, doprowadza do szybszego dostarczania tkankom i organom substancji odżywczych oraz wpływa na szybsze wydalaniu produktów przemiany materii.

Masaż wpływa na wszystkie rodzaje tkanki łącznej (tkankę łączną właściwą wiotką, tkankę łączną właściwą zbitą, tkankę kostną, tkankę chrzęstną, tkankę tłuszczową oraz tkankę siateczkową) powodując jej rozluźnienie, albo napięcie i uelastycznienie, zależnie od tego czy jest to masaż relaksacyjny, czy pobudzający o zwiększonej intensywności ruchów. Pod wpływem masażu tkanka kostna i chrzęstna są lepiej odżywione, co przeciwdziała procesom zwyrodnieniowym. Masaż rozbija i rozdrabnia komórki tłuszczowe, które ulegają szybszemu procesowi spalania. Wpływa na tkankę siateczkową, polepsza jej odżywienie, prowadzi do wzmożenia procesów wytwórczych składników morfotycznych krwi oraz wzmaga odporność organizmu.

Kolejną zaletą masażu jest działanie bezpośrednie na mięśnie szkieletowe poprzecznie prążkowane i pośrednie na mięśnie gładkie oraz mięsień sercowy. I znowu, zależnie od zastosowanego masażu, możemy obniżać lub zwiększać napięcie mięśniowe. Masaż polepsza zdolność mięśni do pracy – już po 5 minutach wzrasta zdolność zmęczonego mięśnia do pracy nawet 3-5krotnie w porównaniu z biernym wypoczynkiem. Masaż zwiększa wytrzymałość i elastyczność aparatu więzadłowego oraz ruchomość stawu. Wpływa na pracę układów krwionośnego i limfatycznego, usprawnia funkcję transportowe, oczyszczające i regeneracyjne. Podczas masażu naczynia krwionośne i chłonne rozszerzają się, co zwiększa szybkość przepływu krwi i limfy, dzięki czemu tkanki otrzymują substancje odżywcze i tlen. Masaż likwiduje objawy zastoinowe i przyśpiesza wchłanianie się obrzęków. Zwiększa się odpływ krwi w żyłach, a zmniejsza opór krwi w tętnicach, co poprawia pracę serca (zwiększa się pojemność minutowa serca). W konsekwencji zwiększa się ilość krwi przepływającej przez nerki i poprawia się czynność filtracyjna nerek (można zauważyć, że po masażu następuje zwiększona ilość wydalanego moczu).W zależności od zastosowanego masażu, może on działać uspokajająco lub pobudzająco na układ nerwowy. Ma wpływ na przewodnictwo nerwów czuciowych i ruchowych. Masaż zwiększa ruchomość klatki piersiowej i tym samym powoduje wzrost pojemności życiowej płuc. Podczas masażu polepsza się ukrwienie i odżywienie narządów układu pokarmowego i przyspiesza się proces trawienia, wydalania niestrawionych produktów, co korzystnie wpływa na perystaltykę jelit.

Wskazania co do masażu klasycznego:

 • bóle stawów i kręgosłupa;
 • zbyt duże napięcie mięśniowe;
 • napięciowe bóle głowy;
 • rehabilitacja po kontuzji sportowej;
 • przykurcze mięśniowe;
 • schorzenia reumatoidalne – hamuje i łagodzi dolegliwości bólowe;
 • jako masaż zapobiegający zastoinom krążeniowym po długotrwałym unieruchomieniu;
 • jako masaż zapobiegający odleżynom;
 • wspomagający odchudzanie (przyspieszenie przemiany materii);
 • u dzieci słabo rozwijających się o słabym gorsecie mięśniowym w celu jego wzmocnienia;
 • we wczesnych stadiach osteoporozy – ułatwia wchłanianie Ca (w późnych stadiach przeciwwskazanie);
 • w leczeniu nerwic pochodzenia psychogennego;
 • u dzieci z krzywicą;
 • w masażu sportowym jako masaż kondycyjny – podtrzymujący parametry mięśni;
 • jako masaż higieniczno – kosmetyczny.